12345

ФУТБОЛЬНИЙ КЛУБ "ПОЛІССЯ"

Останній матч  
28 жовтня 2017 року
Чемпіонат області з футболу

ФК "Полісся" (Добрянка)
ФК "Прилуки" (Прилуки)
3:0
хЛТБЙОУЛЙК РПТФбМ

Реклама

Вхід користувачам.


Ще не зареєстровані?

Новини на E-mail


 

Іван ЧАУС: «Вітчизняний футбол хворий, і його потрібно лікувати»

09.08.2012

a_6157bff5.jpgКолишній віце-президент ПФЛ України та екс-президент «Десни» у її яскраві часи епохи незалежності України Іван Чаус нині не у професіональному футболі. Втім, гру мільйонів аж ніяк не залишив, а продовжує нею жити і служити їй.

Окрім того, що Іван Чаус є президентом аматорського клубу «Полісся» (Добрянка, Чернігівської області) і фінансує його ось уже упродовж двадцяти років, він є ще й депутатом обласної ради та головою постійної комісії з питань сім’ї молоді та спорту при Чернігівській обласній раді.

— Іване Петровичу, у цьому році виповнюється двадцять років, як ви у футболі. За цей період у вас, мабуть, вибудувалося чітке бачення, яким має бути український футбол і яким він є насправді?

— Що казати? Був період, коли вітчизняний футбол розвивався у правильному руслі, особливо у перші роки роботи в ньому Григорія Михайловича Суркіса на посаді президента Федерації футболу України. Відчувалося, що й справді є прорив у розвитку — почалося втілення уроку футболу в школах, будування спортивних майданчиків, відбулося помітні зрушення в інфраструктурі клубів елітного дивізіону, оскільки збільшилися вимоги щодо атестації. Це справді був вагомий крок уперед.

Але останнім часом стало помітно, що розвиток футболу почав призупинятися. А точніше сказати, футбол захворів. І, на мій погляд, його треба лікувати.

Безумовно, у професіональному футболі ви маєте великий досвід, адже були вісім років був членом Центральної Ради та віце-президентом ПФЛ, понад десять років очолював ФК «Десна» (Чернігів). Та все ж, яким чином наш футбол лікувати? Як ви це бачите?

— Почну з того, що дитячому та юнацькому футболу приділяється недостатньо уваги. До того ж, спілкуюся з багатьма фахівцями України, які теж погоджуються з моєю позицією — футбол сьогодні хворіє.

— Які симптоми цієї, як ви кажете, хвороби?

— Про них здебільшого бояться говорити, або ж роблять це неохоче. Сьогодні футбол в Україні відроджують люди, які мають великі гроші. Однак, не завжди ці капіталовкладення дають той, бажаний ефект для розвитку дитячого, аматорського та професіонального футболу.

Звичайно, добре, що проходить Євро-2012, що будуються стадіони. Але, скажімо, як була проблема засилля посередніх за рівнем легіонерів, так вона і залишається, навіть збільшується.

Чому так відбувається? Відповідь на поверхні — в тих, хто фінансує футбол завеликі амбіції. Вони вимагають результатів уже на вчора, а його, зазвичай, потрібно чекати. Швидко нічого не робиться. Але не всі власники таке розуміють, і у цьому справжня біда. Адже важко уявити, що у країні, де 45 мільйонів жителів, так мало виростає талантів. А подивіться на Голландію, Португалію чи Данію: кожна з них займає 1/20 території України, а в європейському футболі ці країни мають успіхів більше ніж ми. А все тому, що система підготовки дітей там набагато ефективніша. Тож тепер, так званого, еволюційного шляху розвитку замало, потрібні кардинальні зміни. В іншому випадку — доведеться чекати наступних позитивних зрушень ще двадцять років.

— А в чому причини простою у розвитку нашого футболу?

— Тим власникам, які сьогодні фінансують наш футбол, не завжди вистачає кваліфікованих менеджерів, які б підказували їм, як рухати футбол у правильному руслі.

Ті надбання, які були ще за Радянського Союзу руйнуються, а нового будується обмаль. Спочатку треба займатися дитячим футболом, потім аматорським, який теж перебуває у стані хвороби. А друга ліга, з таким підходом до неї, як зараз, може і взагалі через два-три роки зникнути. Тож потрібні серйозні реформи. І ось тут ми підходимо до найголовнішого. На розвиток дитячого, аматорського та професіонального футболу у другій лізі, на мій погляд, повинні звернути увагу у першу чергу клуби прем’єр-ліги. А також підтримати їх фінансово.

— ?

— Поясню на практиці. Треба зібратися власникам усіх 16 клубів прем’єр-ліги, які вкладають у футбол величезні кошти, зокрема, платять великі заявкові внески. Ідея полягає у тому, щоб клуби до внесків додали ще певну суму кожен. Ці кошти будуть цілеспрямовано направлені на розвиток дитячого та аматорського футболу. А конкретно — регіональним федераціям, причому контроль за витратами коштів зробити суворим.

Давайте уявимо, що кожен із клубів перерахує на розвиток регіональних федерацій по мільйону гривень, тобто усього 16 млн. гривень. Поділимо цю суму на кількість областей в Україні. Вийде приблизно по 650 тисяч гривень на кожну обласну федерацію. Що мають регіональні федерації робити у відповідь? У чемпіонаті України серед аматорів кожен регіон повинен бути представлений мінімум однією командою — раз. По-друге, мінімум 50% складу такої команди мають бути гравці до 21-го року. Далі. Обов’язково у вищій лізі ДЮФЛ регіон (область) повинен бути представлений хоча б однією командою, незалежно від того, є там професіональний клуб чи ні. Адже у нас такі випадки існують — немає в області професіональної команди, немає в регіоні і дитячої. Ці кошти повинні йти на фінансування таких клубів. Також треба внести поправки до регламенту в частині збільшення компенсації аматорським клубам та школам за підготовку футболіста для команди професіоналів. Тоді й навчальні заклади будуть більше зацікавлені у тому, щоб підготувати молодого гравця.

Далі. Реформ потребує і формат другої ліги. Пропозиція така: поділити учасників на чотири зональні групи, за принципом: Захід, Схід, Південь, Північ. Це значно зменшить фінансові витрати клубів. Адже багато власників клубів саме з такої причини не можуть заявитися до ПФЛ. Я, наприклад, буду перший, хто заявить свою команду «Полісся» (Добрянка) до другої ліги, адже стадіон та інфраструктура вже зараз відповідають рівню команди майстрів. За таким форматом значно збільшиться кількість команд. Моє бачення нового формату — чотири зони по 14-16 команд, які проводять змагання у два кола. А потім по дві команди з кожної групи розігрують місця у таблиці ще один раз. А вже потім два переможці виходять до першої ліги.

Такі реформи дадуть поштовх у розвитку не тільки другій лізі, а, в першу чергу, прем’єр-лізі, адже згодом потік молодих талантів піде саме до клубів елітного дивізіону. А затрачені кошти окупляться набагато ефективніше, аніж у тому випадку, коли купуються посередньою якості легіонери. Адже до України ані Мессі, ані Криштіану Роналду не приїдуть.

— Ви думаєте, що такий варіант буде ефективнішим?

— Давайте уявимо, що на кожну обласну федерацію піде по 650 тисяч гривень. Для прем’єр-ліги це мізерні кошти, а для регіональних федерацій — суттєві.

Такі суми диктуватимуть зобов’язання мати дитячу команду, аматорську та ще й підтримуватимуть представника того чи іншого регіону в другій лізі. З цих коштів, на мій погляд, потрібно сплачувати заявковий внесок до ПФЛ. Таким чином буде долатися найбільший психологічний бар’єр для команд — заявкові внески, плюс зменшуватимуться фінансові витрати на великі територіальні переїзди.

Якщо власники клубів прем’єр-ліги зрозуміють ефективність такого підходу, то вже за два-три роки отримають якісні зрушення у своїх клубах і поповнення молодими, перспективними українськими гравцями.

— Складно сказати, чи погодяться клуби прем’єр-ліги на таку систему…

— Я спілкувався щодо цього з президентом ПФЛ Мелетієм Бальчосом і готовий запропонувати конкретну схему. Тобто деталізувати. Єдине, про що зауважив керманич ПФЛ — це те, чи піде на такий крок прем’єр-ліга. На що я відповів: «Якщо мовчати і не вести переговорів, то не піде». До того ж, цілком можливо, що цього не потрібно робити усе життя, а у вигляді експерименту спробувати лише два-три роки і подивитися, який буде результат.

До речі, можна просити кошти не лише з клубів прем’єр-ліги. Є, наприклад, так звані гроші солідарності УЄФА, штрафи клубів прем’єр-ліги, титульних спонсорів телетрансляцій та інші джерела, з яких фінансується футбол. Головне, щоб у такому проекті були зацікавлені.

Сьогодні друга ліга у тому форматі, що зараз, себе зжила. Якщо в неї не втрутитися хірургічним способом, то за кілька років вона зникне. Подивіться, скільки команд було ще десять років тому, і скільки зараз!

Наступний етап розвитку стане інфраструктурний. Президенти клубів другої ліги, коли відчують, що у них є підтримка, почнуть вкладати нарешті кошти в інфраструктуру своїх клубів — стадіони, школи, бази. А після другої ліги, почне підвищувати свій рівень і перша.

— А чи справді ефективно ділити другу лігу аж на чотири зони?

— Сьогодні я спілкуюся з багатьма керівниками регіональних федерацій, з багатьма президентами аматорських клубів та другої ліги, і вони говорять, що готові до таких реформ. Але потрібна підтримка на рівні доповнень у регламенті, і це можна почати із сезону 2013/2014.

— А вболівальникам це буде цікаво, коли до них приїжджатимуть команди не з усієї країни, а лише певного регіону?

— Буде! А хіба кращий той стан речей, коли цілі області — Житомирщина, Рівненщина, Івано-Франківщина взагалі без професіонального футболу? Чи кращий той стан, коли представники цілих футбольних регіонів не мають у своїх складах доморощених гравців? Наприклад, у «Десні» свого часу на місцевих вихованців ходило по 10 тисяч уболівальників. Зараз, коли команда боролася за вихід до першої ліги, на стадіоні було близько п’ятисот чоловік! Чому? Тому, що гравці приїжджі і постійно міняються.

— А якщо до «великих» не достукатися?

— Можна розробити державну програму підтримки дитячого та аматорського футболу.

— А хто контролюватиме ці кошти?

— Спеціально створена структура, яка за це відповідатиме і звітуватиме. Але якщо регіональні федерації таким чином отримають додаткове фінансування, то й футбол у регіонах стане цікавішим. Подивіться на обласні федерації зараз — вони ледве животіють.

Лікування українського футболу однозначно потрібне, щоб хвороба, яка зараз його роз’їла, не прогресувала ще більше.

Андрій ГОЛОВАНЬ, www.ukrfootball.in.ua

 
< ПопередняФутбольні байкери в Добрянці   Перемога над НіжиномНаступна >

Наступна гра

 
        29 вересня 2018 року
Українська Прем'єр Ліга

Десна U-21 (Чернігів)
Ворскла U-21 (Полтава) 
 Початок: 15:00

Турнірна таблиця

 
Чемпіонат області 
з футболу 2017 року
 м Команда  і  м'ячі  о 
 1 Агродім(Бахмач) 24  70-20  64
 2  Ніка (Чернігів) 24  60-16 59
 3 ФК Чернігів 24 59-17 58
 4  Кудрівка (Сосниця) 24  57-21 45
 5 Зернопром(Анисів) 24 

39-27

38
 6 Фаворит (Корюківка) 24 50-37 36
 7  Кремінь (Ічня) 24 31-27 36
8  Полісся (Добрянка) 24  49-60  30
 9 Динамо (Ніжин) 22  34-58 21
 10 Фк Прилуки 24  41-55  20
 11 ФК Городня 24  18-61 16
 12  Десна-2 (Чернігів) 24 21-56  13
 13  Ревна(Семенівка) 24 14-66  10